Jak pojišťovny řeší odškodnění z povinného ručení?

Odškodnění z povinného ručení

Jistě jste už slyšeli o novém občanském zákoníku. A jistě jste si všimli, že se značně dotkl i povinného ručení. Mohlo by vás uklidnit, že alespoň pojišťovny zůstali u starého známého způsobu odškodňování a na něm nic nezměnili. To však neplatí pro způsob, podle kterého bude vypočítávat výši odškodnění, to se již bude řídit novou metodikou.

Postup při určování odškodění

Po nehodě je zapotřebí škodu nahlásit na své pojišťovně. Ta se vrhne do vyšetřování a návrhu výši náhrady. Určí náhradu nejen majetkovou, ale také tu nemajetkovou, tedy náhradu škody za zranění apod. Částku bude vypočítávat dle nové, neoficiální metody, které se dnes drží i soudy. Neexistují již stropy ve výši odškodnění, ale bodové hodnocení, každého zranění. Podle bodového hodnocená pojišťovna vypočítá optimální výši odškodného z povinného ručení. Po navrhnutí částky má poškozený možnost s takto navrženou částkou nesouhlasit. Musí ale pojišťovně doložit písemně potvrzená zranění, která mu byla viníkem způsobena. Tady ale pozor. Pojišťovny budou přísnější a budou více podobné dokumenty sledovat. Proto se nevyplatí papírově si přidat nějaké to zranění navíc, taky byste v závěru nemuseli dostat nic. Pak se s poškozeným dohodnout na nové částce, a pokud ani ta nebude vyhovovat jeho představám, je na řadě soudní řízení.

Jak tedy vypadají limity, jsou anebo nejsou?

Přestože výpočet odškodnění z povinného ručení bude již prováděn na základě bodového ohodnocení každého zranění, limity přesto zůstávají. Je možné je navýšit, ale zůstávají. Mohlo by to znít, jako docela dobrá zpráva, opak je ale pravdou. Současné limity vás jen upozorní na to, že v okamžiku, kdy je odškodnění vyšší než váš limit, nemáte na výběr a budete ho muset doplatit z vlastních úspor. Proto při zřizování povinného ručení, zkuste udělat maximum, abyste se dozvěděli více o svých limitech a možnostech, které máte.