Za cyklistikou, jak jinak než autem

Chcete vyrazit na kola s kamarády nebo rodinou? Určitě budete chtít prozkoumat a projezdit také jiné trasy, než jsou ty kolem vaše bydliště. K tomu ale musíte i s koly někam odcestovat, a jak je to pohodlnější, než autem. Abyste ale na auto mohli veškeré cyklistické vybavení naložit, potřebujete správné vybavení. Existuje několik způsobů, jak na to.

V prvé řadě můžete využít střechu auta. Na té je samozřejmě místa dost i na rozměrná jízdní kola. Abyste ovšem mohli kola na auto bezpečně naložit, potřebujete mít střešní nosič, na který se pak dají pořídit nosiče kol na střechu. Na střešní příčníky se uchytí tolik nosičů na kola, kolik kol s sebou chcete vzít. Tato alternativa je dost možná nejrozšířenější, protože střešní nosiče má největší množství aut. Na druhou stranu jsou ale kola na střeše docela špatně přístupná a jejich nakládání a vykládání není příliš pohodlné. Je to také velká páka, když jsou na střeše kola uchycena nastojato, takže je toto uchycení také nejvíce háklivé na prudké brždění nebo zatáčky.

U druhé možnosti, kterou jsou nosiče kol na tažné zařízení tento problém odpadá, stejně jako o dost vyšší spotřeba paliva. Tak se sice o něco zvedne, ale nedělá to tak velký rozdíl. Na tažném zařízení jsou kola poměrně bytelně uchycena, ale je nutné mít druhou poznávací značku, která se na nosič umístí a také je nutné předělat zadní světla. Přesto se tento druh převozu jízdních kol těší velké oblibě.

Třetí běžnou možností jsou nosiče kol na zadní dveře. Jedná se o nejnovější alternativu, která nevyžaduje ani tažné zařízení ani střešní nosič, takže se zdá být univerzální. Je ovšem nutné, aby zadní část auta byla správně tvarovaná, protože například u sedanů nebo liftbacků bohužel nosič na zadní dveře nedáte.