Nenadávejte na pojistku, dělejte s ní něco

Co mi opravdu vadí, jsou lidé, kteří nadávají na své výdaje, ale nesnaží se s nimi nic dělat. Jedním takovým příkladem je pojištění auta. Ze zákona ho člověk musí platit, pokud provozuje na pozemních komunikacích motorové vozidlo nebo pokud má to vozidlo registrační známku či technický průkaz. Kdyby člověk s takovým autem nejezdil, tak musí tyhle náležitosti odevzdat úřadům.

Proč ale nadávat kvůli pojištění. Třeba se dá pojistná částka snížit, ani o tom nevíte. Určitě se vyplatí vyzkoušet kalkulačky povinného ručení, které pomáhají srovnat, jestli jiná pojišťovna nenabízí lepší povinné ručení, s více dárky a za nižší cenu. Jako dárky se dnes nabízejí třeba připojištění dopravních pokut, pojištění proti škodám způsobeným zvěří nebo pojištění proti přírodním živlům, což jsou věci, které se vždycky hodí.

I u vlastní pojišťovny ale můžete zkusit vyjednat lepší cenu. Někde to může jít. Snížit se pojistného povinného ručení dá třeba placením ročních částek namísto měsíčních. Pokud jsou připojištěná taky okna, dají se snížit pojistné částky, obvykle to bývá deset nebo pět tisíc, tak stačí okna pojistit pouze na pět tisíc. Tím se hodně sníží celková výše povinného ručení. Pokud to ale stejně nebude dostačující, můžete požádat o zrušení povinného ručení u své stávající pojišťovny a založit si nové jinde, právě třeba podle nabídek, které jste získali z výpočtu. Při přechodu z jedné pojišťovny do druhé bonusy přecházejí (proto jste je taky vyplňovali v kalkulačce). O svoje bonusy mívají lidé většinou největší strach, protože ty se hodně podílejí na ceně pojistného. Když máte hodně bonusů, platíte klidně o polovinu méně, než člověk, který žádné nemá a to u stejné pojišťovny se stejnou výší plnění a stejným pojistným produktem.